Litobratřice

Spolky a sdružení v Litobratřicích


VinařiZ historie vinařství v Litobratřicích


Jak vidíme z historické mapy Litobratřic z poloviny 19. století, patřící do kategorie map vojenských, vzniklých po tzv. druhém vojenském mapování v letech 1842 – 1852 (v době vlády císaře Františka II.) v měřítku 1 : 28 800, táhly se na západ a východ od Litobratřic dlouhé vinice.V Knížečce o domově, kterou sepsal Dr. Johann Zabel ve Vídni v roce 1955 a česky zpracoval Ing. Lubomír Mazel, CSc., se o Litobratřicích dočteme:

"Obyvatelé se kromě několik řemeslníků převážně živili zemědělství, přitom se zabývali chovem dobytka, pěstovali zeleninu a révu vinnou."

"Ve vinařství se nejvíce uplatňovaly následující druhy: červenobílý a zelený Veltlín, Sylván, Neuburg, ryzlink, vlašský ryzlink. Přes zákaz byly pěstovány také některé francouzské druhy."

"Místní názvy v Litobratřicích (názvy honů): Od drnholecké silnice vpravo po obecní rybník – Čtvrtlány, Domovní zahrady, Starý vinohrad, Krátké osmičtvrtní lány, Liščí stráně, Dlouhé háje, Háje, Staré háje, Nový skok."

"Hospodářský přehled – využití půdy: víno – výměra 90 ha (až 1.000.000 hlav)."

Během druhé poloviny 20. století byly velké vinice na okrajích obce postupně rušeny a v současné době je v Litobratřicích pouze několik malovinařů, s celkovou produkcí několik desítek hektolitrů vína ročně.


Ing. Josef Pavlovič – Litobratřice 34


S výrobou vína v Litobratřicích začal v roce 1990.


Rodina Hans – Asparn an der Zaya 188


Litobratřický rodák Johann Matthias HANS (narozen 15.1.1921 v Leipertitz, zemřel 25.11.2008 v Asparn/Zaya),
který musel po 2. sv. válce opustit svůj domov, založil v novém domově v Asparnu an der Zaya se svou rodinou výrobu tradičního litobratřického vína pod názvem "LEIPERTITZER".

      

                           
Copyright © 2006 – 2017 LITOBRATŘICE-NET. Vytvořil Martin Michal. Všechna práva vyhrazena. Aktualizováno: 1.1.2013 18:00